V předchozích dvou článcích jsme si přiblížili softwarovou i hardwarovou stránku robota BB-8. Dnes už nám zbývá poslední část, ve které se mrkneme na hlasové ovládání, nastavení aplikace a zhodnotíme celkovou osobnost robota. Pokud zvládnete přelouskat všechny články o BB-8, získáte poměrně přesnou představu o tom, zda BB-8 za cca 4.800 korun stojí. Takže jdeme do finále!

Nastavení aplikace

Záměrně začínáme nastaveními, která aplikace nabízí, jelikož pro aktivaci hlasových příkazů je nutné do těchto nastavení zabrousit. Zároveň je položka Settings poslední v hlavním menu aplikace. Takže nám nyní logicky zbývá. Co tedy můžete nastavit – povolit či zakázat?

 • Zvuky v prostředí aplikace (při pohybu v hlavním menu je přehrávána hudba)
 • Zvuky robota (i ty ale generuje aplikace)
 • Povolení metrických jednotek (uplatní se v režimu patroly)
 • Hlasové příkazy

Jak již bylo dříve řečeno, samotný robot nemluví, nemá z čeho. Veškeré zvuky obstarává aplikace a vycházejí tak z tabletu, což bohužel výrazně ubírá na autenticitě BB-8. Robot zajede za dveře a stále na vás mluví z bezprostřední blízkosti, škoda. Reproduktor přímo v těle by ale určitě navýšil cenu, a je otázkou, zda by se do těla vešel a bez úhony přežil všechny eskapády.

V režimu hlídky (Patrol) BB-8 prozkoumává okolí a na tabletu můžete sledovat informace z jeho senzorů. Nastavení metrických jednotek se tedy uplatní při zobrazování údajů z  průzkumu.

Posuneme-li se šipkou doprava na další obrazovku, uvidíme informace o verzi aplikace a prostřednictvím e-mailového klienta můžeme odeslat výrobci diagnostické informace, ale také náš názor na aplikaci. Tlačítko Reset Tutorials nabídne při spuštění aplikace znovu úvodní rychlé seznámení s jejími funkcemi.

Demo režim a Reset

Jdeme opět doprava na další obrazovku. Tady svítí dvě tlačítka Demo Mode a Force Firmware Update. Přiznám se, že demonstrační režim ve mně budí rozpaky. Po ťuknutí na tlačítko Demo Mode začne robot dělat nějaké zběsilé pohyby.

Jste upozorněni, že demonstrační režim bude pokračovat po vložení BB-8 do nabíjecí základny, ale i v ní, robot jen zběsile otáčí hlavou. Co asi tak jiného zde také může dělat, že? Tlačítko Reset pak poslalo robota přímo proti skříni a po nárazu mu již očekávaně upadla hlava, tělo se dál zmítalo v jakémsi záchvatu Svatého Víta.

Aktualizace firmware

Pokud si přinesete nového robota domů, aktualizace firmwaru bude pravděpodobně to první, co vám aplikace nabídne. V tomto případě ji nelze přeskočit. Pokud máte pocit, že se BB-8 chová divně, můžete právě tlačítkem Force Firmware Update opětovnou aktualizaci vynutit. Aktualizace vždy probíhá on-line, je tedy nutné robota držet v blízké vzdálenosti od chytrého zařízení.

Aktualizace je rychlá, zabere asi 1 minutu a můžete během ní sledovat jednoduché animace. Úspěšná aktualizace firmwaru je ohlášena informací Enjoy your new BB-8!

Ani vynucení aktualizace firmwaru však zběsilý tanec robota v demo režimu či při jeho resetu, neodstranilo. Holt, asi mám zrovna hyperaktivní kousek.

BB-8 a hlasové příkazy

Hlasové ovládání je nutné nejprve aktivovat v nastavení aplikace. Ve výchozím nastavení je vypnuto. Po zapnutí pak stačí kdekoliv v prostředí aplikace pronést kouzelnou formulku „OK BB-8“ či „Come in BB-8“ a tím upozornit robota, že má poslouchat vaše příkazy – inicializovat hlasové ovládání.

Hlasové příkazy jsou jednoduché a taktéž vždy vyvolají nějakou jednoduchou odezvu od BB-8. Každý hlasový příkaz je aplikací potvrzen, pokud je rozeznán. Také v opačném případě dostanete zpětnou vazbu.

Na co tedy BB-8 slyší?

=

Na příkazy poznávací „Look around“ (Rozhlédni se) a „Go explore“ (Prozkoumej) se BB-8 rozjede, po ujetí malé vzdálenosti se zastaví a rozhlédne. Nic víc.

=

Na upozornění „Watch out“ (Buď ve střehu), „It is a trap“ (Je to past) a „Run away“ (Utíkej) BB-8 zpozorní nebo začne uhánět někam pryč.

=

Na příkaz „Go to sleep“ (Jdi spát) BB-8 modře zabliká a na chvilku se zklidní. Na příkaz „Wake up“ (Vstávej) BB-8 také modře zabliká a navíc otočí hlavou. Tyto příkazy jsou však takové nemastné neslané a není moc jasné, co vlastně robot dělá. Předpokládal bych, že robot uložený ke spánku skutečně usne a probudí se až dalším příkazem, ale tak to bohužel není.

=

Na dotazy „What do you think?“ (Co si myslíš?) nebo „How do you feel“ (Jak se cítíš?) BB-8 reaguje pohybem hlavy a blikáním těla. Opět jsou však tato gesta velmi jednoduchá a musíte robota pečlivě sledovat, abyste si vůbec všimli, že něco udělal.

Aktivní hlasový režim je velmi citlivý. Stačí nějaký malý zvuk v místnosti a aplikace často reaguje oznámením, že příkaz nebyl rozpoznán. Na druhou stranu je však rozpoznávání hlasu velmi dobré a tak i s průměrnou anglickou výslovností vás bude BB-8 poslouchat. Hlasový režim opustíte jednoduše zavřením okna s hlasovými příkazy.

Tak a to bychom měli. Prozkoumali jsme robota BB-8 ze všech stran a také jeho aplikaci jsme pořádně proprali. Ptáte se, co si o BB-8 myslím? Stojí za nákup?

Pokud jste skalním fanouškem Hvězdných válek, tak není co řešit. BB-8 je hračka, kterou musíte mít. Krásně zabalená, krásně zpracovaná. To, že je drahá neřešíte, stejně jako jablíčkáři. Hračky od Sphero jsou prostě jiné.

A teď pro ty ostatní. Je pravdou, že BB-8 je v podstatě jen původní robotická koule Sphero vylepšená o hlavu s anténkami a vyráběná pod licencí Star Wars. To ji cenově katapultuje hodně vysoko. Skoro 5 tisíc je slušná pálka, kterou většina lidí pravděpodobně investuje smysluplněji, než nákupem BB-8.

Můj desetiletý syn robota odložil po 20 minutách hraní. Tak jako jiná hračka, časem omrzí, a dnešní mládež je náročná. Mladší syn ho však miluje a dokáže si s ním povídat nekonečně dlouho. Pokud tedy mám v ruce tablet a na jeho podněty trpělivě odpovídám gesty robota.

Sám bych si ho ovšem nekoupil. Měl jsem štěstí, dostal jsem ho. Tak třeba se podobné štěstí usměje i na vás!

Fotogalerie

Kompletní souhrnná fotogalerie ze všech článků o BB-8. Kliknutím obrázky zvětšíte.

Dobré a slabé stránky Sphero BB-8

Je BB-8 skutečně Droid, kterého jste vždycky chtěli?
4799,-
 • Ačkoliv by se podle informací na internetu a na základě údajů na obalu mohlo zdát, že BB-8 má vlastní hlavu (rozuměj povahu), není tomu tak. Je to jen hračka.
 • BB-8 je skvěle zabalen a veškeré části jsou příkladně zpracované. Provedení je na velmi vysoké úrovni. Hlava i tělo jsou vodotěsné.
 • Robot jezdí a reaguje podle vašich příkazů. Ovládání pohybu je takřka dokonalé. Dokáže jezdit velmi rychle.
 • Připravená gesta a pohyby, které jsou součástí ovládání pohybu, jsou skvělé. Tady např. jasně poznáte, zda robot říká ano či ne.
 • Hlasové ovládání pracuje velmi dobře. Aplikace nemá problém s rozpoznáváním hlasu. Citlivost je hodně vysoká.
 • Určitým samostatným chování je režim hlídky, kdy BB-8 prozkoumává galaxii a překážky hlásí jako Stormtroopery.
 • Výrobce pracuje kontinuálně na nových funkcích.
 • BB-8 neumí mluvit, mluví za něj aplikace.
 • Při každém spuštění aplikace je nutné robota znovu párovat.
 • Někdy se chová nevyzpytatelně a reaguje zběsilým úprkem, načež často přichází o hlavu.
 • Hlava je jen pasivní část s kolečky bez jakýchkoliv sensorů.
 • Holografické zprávy jsou zajímavé. V případě Androidu s nimi však nemůžete nic dalšího dělat, nelze je sdílet. Na některých zařízeních nemusí fungovat jejich přehrávání.
 • Reakce robota na hlasové příkazy jsou velice jednoduché. Pokud by aplikace každý rozpoznaný příkaz nepotvrzovala, ani byste u většiny příkazů skoro nepoznali, že je BB-8 vykonal.
Koupit na Alza.cz
Share This