Včera jsme se podívali ze tří stran na problematiku používání antivirového programu. Dnes nabízím další tři pohledy a také závěrečné shrnutí. Jaké jsou další možné problémy a mýty v tomto oboru?

Pohled čtvrtý – antivirus zpomaluje počítač

Tohle je samozřejmě pravda. Z technického hlediska musí rezidentní kontrola vždy způsobovat určité zpomalení. Pokud operační systém vyvolá nějakou operaci se souborem, je tento soubor nejprve zkontrolován rezidentním štítem a až potom je předán systému. Celá tato operace je velmi rychlá, nicméně při množství souborů a operací, které s nimi operační systém vykonává, dochází k určité prodlevě.

Aby rezidentní ochrana zbytečně nekontrolovala již jednou zkontrolované a od té doby nezměněné soubory, může si vytvářet lokální keš (paměť). Lépe je však využít cloud, tedy internetové úložiště, kde jsou uložené informace o čistých a legitimních souborech.

Při každé kontrole jsou porovnávány otisky souborů v počítači s těmi v cloudu. Pokud odpovídají, tj. soubory nejsou změněné, jsou automaticky z rezidentní kontroly vynechány. Rezidentní štít tak kontroluje méně souborů a produkuje méně falešných poplachů. Informace v cloudu jsou aktualizovány každým uživatelem. Jakmile se objeví nový neznámý soubor je automaticky antivirovou aplikací poslán do virové laboratoře, ověřen a nakonec vložen do cloudu.

Antivirus tedy má vliv na rychlost počítače, běžně by však jeho dopad na operační systém neměl být znatelný. Pokud antivirus způsobuje viditelné zpomalení počítače, může to indikovat následující problémy:

  • Antivirus nedokáže sám pracovat rychleji, pak zkuste jiný.
  • Antivirus je nevhodně nastaven. Pokud jste se v nastavení hrabali, zkuste vrátit výchozí hodnoty.
  • Používáte specifickou aplikaci, která svojí činností nutí rezidentí ochranu ke stálé kontrole. Zkuste takovou aplikaci nebo její složku vyloučit z rezidentní ochrany.
  • Když nevíte, obraťte se na technickou podporu výrobce svého bezpečnostního programu.
Antivirus

Pohled pátý – cracknutý antivirus

Když už tedy mám mít nějaký antivirus, tak ho rozhodně nebudu platit. Však existuje spoustu cracků… Bohužel i s takovým přístupem se často setkávám. Přitom jakákoliv změna antivirového programu může mít z hlediska bezpečnosti fatální následky.

Kupříkladu pro ESET NOD32 Antivirus můžete najít utilitu, která přesměruje stahování aktualizací na neoficiální server, kde nedochází k ověřování. Stahovat aktualizace z neověřených zdrojů může jen totální ignorant. Neexistuje žádná záruka, že se na neoficiálním serveru budou nacházet aktuální a záměrně nezměněné aktualizační balíčky.

Naprosto stejná situace nastane, i pokud antivirus „upravíte“ pomocí nějakého cracku. Víte houby, jaké změny crack v programu provede. Rozhodně se nespoléhejte na to, že dojde k úpravě jen té části, která ověřuje platnost licence.

Jak jsem zmínil dříve, vše nekalé se dnes dělá jen a jen pro peníze. K vytvoření cracku nevedlo tvůrce přesvědčení nezištně pomáhat druhým, ale pouze vlastní prospěch.

Když existuje řada antivirových programů, které jsou zcela zdarma, cracknout placený antivirus může opravdu jen hlupák. Navíc některé placené aplikace lze sehnat za cenu kolem 300 korun za rok.

To mi připomíná situaci na jednom warez fóru, kdy uživatel scháněl crack na hru Flatout, která se v té době prodávala za 199 Kč! Bez komentáře…

Vzpomeňte si, že míru rizika nákazy ovlivňuje v první řadě uživatel svým chováním. Proto nelze jednoznačně říct, že placený antivirus přinese větší bezpečnost, než antivirus nabízený zdarma. Platíte především za služby a  někdy i za dodatečnou funkčnost. Ta však sama o sobě větší bezpečí nepřinese, pokud se uživatel chová jako „prase“.

p

Jakákoliv neautorizovaná změna bezpečnostní aplikace může znamenat cílenou úpravu tak, aby bylo možné bez problému dostat na počítač havěť. Raději tedy použijte neplacený antivirus, nebo sáhněte do kapsy a vytáhněte pár stovek. Pokud budete chytří, najdete na internetu nabídky na kvalitní placené antivirové produkty třeba i na 6 měsíců zdarma.

Pohled šestý – čím více antivirů, tím více ochrany

Prodával jsem notebook. Vymazal jsem data a díky uložené kompletní záloze jsem obnovil stav operačního systému do doby těsně po instalaci. Z korespondence s kupujícím jsem poznal, že není počítačový odborník, spíše jen hodně běžný uživatel. V dobré víře, aby měl systém od začátku chráněn, jsem doinstaloval antivirus zdarma.

Po dvou dnech mi kupující notebook vrátil s tím, že je nestabilní, často padá a nedá se s ním pracovat. Zjistil jsem, že k bezplatnému bezpečnostnímu produktu běží nyní ještě ESET NOD32 Antivirus a navíc cracknutý.

Přítomnost dvou antivirů, respektive dvou rezidentních štítů, způsobí v operačním systému doslova masakr. Ve čtvrtém pohledu jsem přiblížil, jak funguje rezidentní kontrola. Teď si představte, že o soubor, který potřebuje operační systém, se v jeden okamžik hádají ještě dva antiviry a oba ho chtějí zrovna teď zkontrolovat. No, a všichni tři vlastně ostrouhají. Soubor je totiž permanentně zamknut a nepřístupný. Pokud tato situace trvá, následuje pád systému.

Při zavádění operačního systému, jakmile se nastartují rezidentní štíty, nastává katastrofa. Systém nedostane data, která potřebuje zpracovat, protože permanentně čekají na kontrolu. V lepším případě dojde k brutálnímu zpomalení počítače, v horším k nefunkčnosti operačního systému.

p

Antivirovou ochranu je vhodné kombinovat např. s nějakým antispyware řešením. Jako druhé bezpečnostní řešení však nemůžete použít program s další rezidentní antivirovou ochranou.

Nakonec si všechny pohledy na antivirovou ochranu shrňme do několika bodů:

R

Antivirus je doporučený, ale není všemocný. S tímto vědomím je nutné k němu přistupovat.

R

Největším neštěstím pro počítač je jeho uživatel. Pokud budete při používání počítače používat zdravý rozum, havěť si vás pravděpodobně všímat nebude.

R

Používání antiviru je opodstatněné už současnou úrovní škodlivých aplikací. Mnoho z nich pracuje skrytě, nebo se o to alespoň snaží.

R

Ano, antivirus zpomaluje počítač. Vliv na výkon by však měl být neznatelný. Pokud tomu tak není, je něco špatně.

R

Jakákoliv bezpečnostní aplikace pozměněná crackem představuje větší riziko, než kdyby v počítači nebyla vůbec. Používejte raději bezplatné aplikace.

R

Používání více než jednoho antivirového programu s rezidentním štítem vede k jejich dysfunkci a může mít neblahý vliv na operační sytém.

A doporučení na závěr? Antivirus určitě používejte. Jde o důležitou bezpečnostní a systémovou aplikaci, proto je vhodné při jeho používání přemýšlet. Stejně však přemýšlejte i při běžné činnosti s počítačem, při brouzdání na internetu, při stahování souborů, při otevírání příloh… Potom totiž zůstane váš počítač zdravý jako Řípa.

Share This