Někteří lidé stále nedokáží pochopit, že je jen velmi málo aplikací, které jsou nabízeny skutečně zcela zdarma, bez nějakého dalšího úmyslu či důvodu. Většina programů zdarma, ale i webových služeb poskytovaných zdarma, má nějaké ale. Nějaký malý háček. Zpravidla jsou nabízeny zdarma, aby vývojáři jejich masové nasazení přineslo užitek a peníze. To platí samozřejmě i o Windows 10. Nejprve ale několik podobných případů.

Tak třeba moto Facebooku je „Facebook byl, je a bude zdarma“. Na první pohled by se skutečně mohlo zdát, že je zdarma. Pokud se ale zamyslíme, tak je jasné, že potřebuje ke svému životu, stejně jako my, peníze. Služba musí být někde hostována – to něco stojí. Službu musí někdo vyvíjet – má zaměstnance, kteří se o ní starají. Služba musí vydělávat, i to stojí peníze. Zjednodušeně řečeno, Facebook je vlastně stroj na peníze, do jehož provozu se můžete zdarma zapojit. A tím ho nijak nesnižuji, nakolik je jeho myšlenka sdílet sdílení jednoduchá a geniální.

Aby si Facebook na sebe vydělal, potřebuje peníze, a ty mu nepřinese nikdo jiný, než jeho uživatelé. A jeho uživatelům vůbec nepřijde nepatřičné, že Facebooku svěřují své nejdůvěrnější informace a dělí se o ně se spoustou kamarádů. A tady se dostáváme k tomu háčku. Informace všech uživatelů jsou rodinným zlatem Facebooku. Na základě těchto informací dokáže cílit reklamu. Proto jde o výborné reklamní médium.

Zadavatel reklamy nechce své peníze (svou reklamu) vyplácat jen tak zbůhdarma kdekoliv, ale chce ji cílit. Pokud je totiž reklama cílená, je mnohem efektivnější. Prostě, když si plánujete koupit novou pračku a neservírují vám reklamu na novou pračku, podíváte se na ní. Když si plánujete koupit novou pračku a nacpou vám reklamu na obojek proti klíšťatům, zajímat vás to asi nebude.

Facebook ví naprosto přesně, co jeho uživatelé potřebují, protože má o jejich životě a zájmech každou milisekundu miliardu informací.

Windows 10

Když přijdou nová Windows 10 a jsou zdarma, hledá v tom kupodivu mnoho uživatelů nějaké ale. Nechají se tak masírovat rádoby odborníky, kteří poukazují nezvratnými důkazy na mohutný sběr dat, a nezapomenou dodat jedno ze základních bezpečnostních opatření – přelepit si kameru.

Nikdo se nepozastaví nad tím, že Facebook dělá to samé, navíc s naším laskavým požehnáním. Tady to totiž, za ta léta co ho používáme, akceptujeme. Přece, kdo nemá Facebook, jakoby nežil. Čumění na Faceboook je dnes naprosto běžnou činností srovnatelnou třeba s ranní stolicí nebo čištěním zubů. Prostě normálka.

A co Google? Jeho podstatou je vlastně to stejné. Bez uživatelů by nebyl vůbec nic. Třeba reklamní systém Google AddWords čerpá z vašich vyhledávání a podle toho nabízí reklamu, kterou někdo platí. A ten někdo dává Googlu peníze. Google má každou tisícinu vteřiny miliardu informací o tom, co světovou populaci baví, jaké stránky navštěvuje, jaký je současný trend – co se nejvíce hledá. A tohle taky nikomu nevadí. Zase normálka. Vždyť je to přece webová služba. Google musí vědět, co chci, aby mi to pak co nejlépe a nejpřesněji naservíroval.

Proč tohle neakceptujeme u Windows 10? Protože jsou nová. Přechozí operační systémy Microsoftu žádní odborníci takto neproklepli. Proč? Inu, protože nebyly (nejsou) zadarmo. Tohle totiž není normálka. Microsoft nám nikdy nic zadarmo nedal, v tom bude nějaký háček.

Je v tom úplně stejný úmysl, jako v předchozích dvou příkladech. Microsoft potřebuje, po neúspěchu Windows Vista a Windows 8, naprat Windows 10 na co největší počet počítačů. Jen tak si zajistí neutuchající zájem o svůj systém do budoucna. Jakmile se s novým systémem sžijí uživatelé, je vyhráno.

Na druhou stranu ale potřebuje také informace. Informace o tom, kolik uživatelů systém používá a jak ho používá. Co uživatelé hledají, na jakém železe systém běží a x dalších důležitých informací. Nejde tady o nějaké špehování. Myslíte, že by někoho zajímalo, koukat se na vás, když brouzdáte internetem po erotických či jiných stránkách? Možná někoho ano, ale Microsoft to rozhodně není.

Windows 10 opravdu sbírají relevantní data, která odpovídají nabízeným funkcím a pomáhají výrobci zjišťovat, jak se jeho nový systém chová na milionech počítačů po celém světě. Pustit do světa tak složitý kód, jakým operační systém je, a nemít o tom žádné informace, je přece naprosto k prdu.

Na druhou stranu sám Microsoft nevystupuje v případě odesílání dat z Windows 10 transparentně. Neposkytuje žádné věcné informace, jen obecné plky. Telemetrické funkce není možné ve Windows 10 zcela vypnout. Pokud si nedáte pozor, Microsoft vám je natlačí i do Windows 7 a 8. To paranoidní obci uživatelů rozhodně nepomáhá.

Však ona určitá paranoia je vhodná. Do jádra operačního systému nevidíte. A ten si skutečně po instalaci může s počítačem dělat co chce a odesílat data kam se mu zachce. Ani pečlivě nastavený firewall tomu nezabrání. Není však na výběr. V dnešním IT světě tohle dělá úplně každý, Linux nevyjímaje. Pro určité funkce a služby, které operační systém nabízí, je to nutnost.

Můžete to akceptovat nebo nikoliv. Pamatujte však na to, že jen pouhým připojením počítače do sítě internet ztrácíte část ze své anonymity. Zamyslete se nad tím, co o sobě zveřejňujete třeba na Facebooku. Jestli náhodou neodesíláte zcela dobrovolně své soukromé informace.

Vždy máte možnost volby. I když Microsoft mohutně tlačí Windows 10 a je to dobrý systém, nemusíte ho instalovat. Volba i odpovědnost za vaše data a váš počítač je na vás. Tohle rozhodnutí nikdo jiný udělat nemůže. Nedělejte však závěry na základě pochybných článků. Je vždycky dobré si udělat obrázek až po tzv. rešerši, po přečtení několika článků, zjištění vícero informací. Není dobré si utvořit názor na základě prvních příspěvků, které kdosi sdílel na Facebooku.

Možnosti nastavení diagnostických a telemetrických funkcí Windows 10 jsou dobře popsány v tomto článku. Pokud nechcete jednotlivá nastavení pracně hledat, mrkněte se do tohoto článku. Existuje totiž jednoduchý program, který vše nastaví za vás!

Jestli jste ještě s aktualizací na Windows 10 nezačali a máte ji v plánu, doporučuji počkat na první velkou aktualizaci, která vyjde během října. No a pokud opravdu chcete vědět, jak je to s odesílanými daty ve Windows 10, mrkněte se na tento článek:

Analýza probíhající komunikace ve Windows 10

Root.cz

Share This