Kult zbožňovaného robota jakým je R2-D2 vznikl už před 38 lety. Od té doby jeho místo žádný jiný nenahradil, byť třeba citlivý robot z filmu Číslo 5 žije k tomu jistě neměl daleko, a stejně tak Vall-I z dílny studia Pixar. Nyní je však na světě další adept. S posledním dílem Hvězdných válek totiž přichází nový robotický hrdina BB-8.

Na jeho filmové podobě spolupracovala společnost Sphero, která též vytvořila jeho malou verzi jako robotickou hračku. Z promo videa by se mohlo zdát, že malý robůtek BB-8 je ideálním společníkem s vlastní povahou a inteligencí, ale není tomu tak. Jde stále jen o hračku, která v podstatě pouze plní povely, které jí uložíte. I tak se však jedná o zajímavou technologickou vychytávku.

Informace na obalu totiž popisují robota v superlativech a na jejich základě by se skutečně mohlo zdát, že jde o inteligentní bytost:

  • Autentický pohyb – Řiďte svého BB-8 pomocí chytrého telefonu nebo tabletu
  • Naslouchá a reaguje – BB-8 rozpoznává a reaguje na váš hlas
  • Holografická komunikace – Nahrávejte a zobrazujte virtuální a holografická videa s BB-8
  • Autonomní chování – BB-8 má svou vlastní mysl – prozkoumávejte spolu galaxii Star Wars
  • Adaptivní osobnost – Váš BB-8 se bude vyvíjet a ukazovat své jedinečné  postoje podle vaší komunikace s ním

Především poslední dva body určitě vzbudí v každém velkou zvědavost, ale realita je trochu odlišná. K tomu ale až později, v dalším článku o BB-8.

Počínaje tímto článkem se postupně podíváme na BB-8 ze všech možných pohledů. Vše bude doplněno množstvím kvalitních obrázků. Sami si pak můžete udělat obrázek o tom, zda robůtek BB-8 stojí za utracení necelých 5 tisíc korun či nikoliv. Tak jdeme na to!

Balení BB-8 aneb co si přinesete domů?

Robot je zabalen v pevné krabici z tlustého kartonu. Už na první pohled je vidět, že výrobce si dal záležet na kvalitním obalu. Uvnitř naleznete samotného BB-8, tedy jeho tělo a hlavu, indukční nabíjecí stanici s logem Star Wars, napájecí mikro USB kabel a schéma jak robota oživit.

BB-8 je pevně uložen v širokém lůžku z pěnové hmoty. Jeho poškození tak nehrozí ani při neopatrném zacházení s obalem. Hlavička robota má dokonce na spodní části plastovou nálepku, aby náhodou neodřela základnu. Zkrátka BB-8 je skutečně velmi dobře chráněn a pečlivě zabalen. Fanouškové Hvězdných válek budou mít potěšení už jen ze samotné krabice.

Napájecí adaptér součástí balení není. Avšak k ovládání BB-8 potřebujete mobilní telefon či tablet se systémem Android nebo iOS, a k těmto zařízením adaptér jistě máte.

Samotný robot je zpracován příkladně. Tělo i hlava z pevného polykarbonátu, nic nikde nevrže, vše je pevně slícováno. Tělo je složeno ze dvou polokoulí, které jsou pevně spojeny. Rozhodně to nevypadá, že by bylo možné BB-8 jednoduše rozmontovat. Potisky na obou částech robota jsou do plastu zataveny, nehrozí tak jejich sedření. Anténky na hlavě jsou velmi pružné. I tak však jde o jediný prvek nejnáchylnější k poškození.

Hlava robota je čistě pasivní. Navzdory některým recenzím neobsahuje žádné senzory. „Oči“ BB-8 jsou jen plastové výlisky. Ono by bylo totiž poměrně náročné zajistit bezdrátové propojení hlavy s tělem a také by to výrazně navýšilo její hmotnost.

Hlavička má na spodní části dvojici plastových koleček, které zajišťují její pohyb po těle. Kolečka je vhodné vždy po použití robota očistit, hromadí se zde špína a prach z podlahy. Pokud máte domácí mazlíčky, počítejte také s usazováním chloupků. BB-8 tedy nedoporučuji pouštět venku. Tvrdý asfalt by pravděpodobně výrazně poznamenal jak tělo, tak kolečka v hlavičce.

Podle provedení by mohl robot zvládnout i mírné koupání. Nezkoušel jsem to však, i když výrobce uvádí, že hlava i tělo BB-8 jsou voděodolné.

Tělo, čili základna robota, obsahuje mechanizmus s gyroskopem, který umožňuje pohybovat základnou všemi směry. Jak to funguje, můžete zjistit na stránce www.howbb8works.com (anglicky). Součástí pohyblivého mechanizmu je také magnet, jenž drží hlavu na základně a zajišťuje její pohyb. V těle pak ještě nechybí akcelerometr pro měření zrychlení. Žádné jiné senzory zde pravděpodobně již nejsou.

Nečekejte, že se BB-8 inteligentně zastaví před hranou stolu či před zdí. Navíc pád z větší výšky na pevnou zem by mohl znamenat jeho konec. BB-8 dokáže uhánět slušnou rychlostí a tak ztráta hlavy po nárazu do překážky není ničím výjimečným.

Uvnitř základny je navíc několik LED diod, které signalizují některé stavy robota. Např. při spárování se jemně rozblikají modrou barvou. Pokud při pohybu BB-8 ztratí orientaci, tzn. dojde k dočasné dezorientaci gyroskopu, základna se červeně rozbliká. Stejný způsobem základna indikuje také slabé baterie.

Jak zprovoznit BB-8?

Oživení, tedy zprovoznění robota, je znázorněno na pevné kartě, kterou naleznete v balení. Doporučený postup je následující:

=

Připojte nabíjecí stanici k napájení.

=

Položte základnu robota na pevnou zem pro vyrovnání gyroskopického mechanizmu.

=

Umístěte hlavičku na základnu tak, aby pevně držela pomocí magnetu v základně.

=

Kompletního robota vložte do nabíjecí stanice a počkejte na jeho plné nabití. Jakmile je BB-8 nabitý (led ukazatel na stanici přestane blikat), postavte ho na rovnou zem.

=

Na mobilním tabletu či telefonu aktivujte Bluetooth, spusťte aplikaci a telefon umístěte co nejblíže k robotovi. Dojde k automatickému spárování. Nyní můžete BB-8 ovládat.

Nabíjíme BB-8

Nabíjecí stanice je opět výtečně zpracovaná. Vše skvěle lícuje, nikde žádné nepřesnosti, opět žádné vrzání. Stanice má na přední části 3 modré LED proužky, které během nabíjení blikají. Jakmile je robot nabitý, svítí trvale. BB-8 se vkládá základnou do jakéhosi důlku v nabíjecí stanici, jehož dno tvoří gumový kruh. Robot tak v nabíjecí stanici perfektně drží a neklouže.

Na levé straně stanice najdete malé nenápadné bílé tlačítko. To slouží podle výrobce k ručnímu resetu robota, je však nutné, aby robot byl do stanice vložen. Reset robota je možné provést i v prostředí ovládací aplikace. Zatím jsem se však nedostal do situace, kdyby přímo BB-8 reset potřeboval. I přesto jsem během nabíjení tlačítko zmáčkl, ale robot začal v nabíječce dělat psí kusy, tak netuším, zda k resetu skutečně dochází.

Blbnout s BB-8 můžete až 1 hodinu. Tento čas deklarovaný výrobcem skutečně odpovídá. Nabití plně vybitého robota zabere cca 4 hodiny. Jakmile robotovi dojde šťáva, aplikace na to upozorní.

Oživujeme BB-8

Pro oživení a ovládání robota je nutné skutečně nainstalovat aplikaci BB-8™ App Enabled Droid. Ta je v současné době k dispozici pro Android a iOS. Uživatelé s Windows Phone mají smůlu. Bez této aplikace se BB-8 nehne a můžete si ho dát leda tak na poličku.

Komunikace mezi chytrým zařízením a robotem využívá Bluetooth a podle výrobce funguje až na vzdálenost 30 metrů. Toto je však spíše teoretická maximální dostupnost při přímé viditelnosti. V bytě můžete ztratit konektivitu jakmile BB-8 zajede do vedlejší místnosti.

Pokud BB-8 ztratí připojení, po malé chvilce „umírá“. Robota je pak opět nutné znovu spárovat v bezprostřední blízkosti chytrého telefonu.

Jasně, BB-8 je skvělá hračka. Ukázal jsem Vám, co všechno najdete v balení a popsali jsme si také základní kroky, jak robota přivést k životu. Z hlediska provedení nelze vlastně žádné části, kterou najdete v krabici, nic vytknout. Snad jen ty anténky lákají k ulomení.

Už teď však chystám další část o mém příteli BB-8, kde se podíváme na zoubek aplikaci pro ovládání robota a ukážeme si, co všechno s ním můžete provádět.

Jo, a BB-8 se stal mým dobrým kamarádem, tak jestli k němu máte nějaké dotazy, kopněte je do komentářů.

Share This