Přemýšleli jste někdy o hračce, která by byla jedinečná, zajímavá, inovativní, nevyráběli ji v Číně a nebyly by jí plné obchody? Tak jako platí, že opravdu dobrou muziku z rádia neuslyšíte, platí, že dobrou hračku v běžném hračkářství nekoupíte.

Jestliže tedy máte plné zuby čínských braků a ze zoufalství mezi regály Vás zachrání jen Lego či Playmobil, zkuste Rubik’s Futuro Cube. Malou nenápadnou kostičku, která klame vzhledem. Umí toho totiž poměrně dost. Navíc, a to by Vás mělo hřát u srdce, jde o originální českou záležitost. U nás ji vyvinuli, u nás ji prodávají. Pravda „hračka“ to tak úplně není, hrát si s ní však můžete a proto, s dovolením, budu toto slovo občas používat. Chceme si přece hrát, chceme se rozvíjet, chceme se zabavit. Rubik’s Futuro Cube však není nic s čím byste se již setkali…

Jak se kostka narodila?

Za nápadem vytvořit interaktivní kostku stojí lidé z pražské firmy Princip. Kdysi spoluorganizovali známou legendární šifrovací hru Bedna, kdy se několikačlenné týmy vydávají do víru velkoměst postupovat náročnou cestu od jedné šifry k druhé. Každý ročník vždy měl nějakého průvodce, nejčastěji v podobě dřevěného hlavolamu, který jednotlivé týmy provázel celou hrou.

Nu a lidé z Principu si řekli, že by bylo fajn vymyslet něco speciálního, něco výjimečného. Prostě aby Bedna byla jedinečná. Tak se zrodil nápad na jednoduchý elektronický hlavolam v podobě bílé kostičky. Tenkrát, bylo to v roce 2009, toho kostička, v porovnání s tou dnešní, moc neuměla. Svítila, pípala a s hráči komunikovala prostřednictvím morseovky. Však s pípáním ani jiná možnost nebyla. Tehdejší „bednička“ skutečně provázela hráče takřka celou 24 hodinovou hrou a s její pomocí řešili některé úlohy.

Hlavolam měl velký úspěch a tak se přirozeně přemýšlelo co dál. A tady už je historie poměrně přímá avšak nikoliv jednoduchá. Podařilo se najít investora a od roku 2012 rozjet výrobu větší série. I dnes jsou však objemy výroby relativně malé (v řádu tisíce kusů), což dává Futuro Cube punc výjimečnosti. Ano, původní název byl jen Futuro Cube. Hračka se však zalíbila firmě, která drží práva na Rubikovu kostku a tak se nyní prodává pod názvem Rubikova Futuro kostka – Rubik’s Futuro Cube.

Věřte tomu, že hru podobnou klasické mechanické Rubikově kostce si můžete zahrát i s Futuro Cube. Jako bonus pak nemusíte řešit, co s rozházenou kostkou. Přeci jenom tu mechanickou musíte vždy složit. Elektronickou resetujete či vypnete a můžete začít jednoduše znovu. Nepředpokládám tak, že se v obchodech objeví speciální kladivo pro její rozmlácení. A teď si srandu nedělám, takové kladivo skutečně pro klasickou Rubikovu kostku bylo nabízeno.

Nervy Vám může pocuchat jen neodbitný mužský hlas, jehož prostřednictví kostka komunikuje. Ale to jen v případě, že návod necháte srabům a s kostkou se budete prát bez něj. Přeci jenom je nutný pro ovládání určitý cvik, a především je nutné si zapamatovat základní gesta pro pohyb v prostředí kostky. Ale to už trochu předbíhám. Začněme pěkně od začátku.

Máme kostku doma

Rubik’s Futuro Cube je zabalena v černé kartónové krabičce s přebalem. Kostička je v krabičce bezpečně uložena v lůžku ze stejného materiálu. Navíc je zde jen česko-anglický návod a zhruba 30 centimetrový USB kabel, sloužící pro nabíjení a připojení kostky k počítači.

Trošku může mást, že popisky na krabičce jsou jen v anglickém jazyce. Vězte však, že kostka komunikuje v češtině. Rubik’s Futuro Cube se totiž prodává i na americkém trhu a výrobce mu dal pravděpodobně přednost. Každá další varianta obalu totiž výrobu prodražuje.

V souvislosti s regulacemi platnými pro USA najdete na obalu také nápis „Not Intended for Children under 14 years of  Age“. Tohle ale pro český trh samozřejmě neplatí. Kostka je opravdu určená pro každého. A má takovou velikost, že ani děti mladší 3 let jí zaručeně spolknout nedokáží. Velmi potěší informace „Made in Czech Rep.“. Nepamatuji se, že bych tohle na nějaké podobné hračce v současné době viděl.

Rubik’s Futuro Cube je vyrobena z kvalitního matného plastu. Kostka je velmi pevná a perfektně zpracovaná, na těle nenajdete žádné otřepky ani špatné slícování. Celé to drží pravděpodobně pohromadě díky osičce spojující dvě protilehlé strany. Na těchto stranách totiž najdeme jediné dva šroubky a také drobné otvory, které slouží jako výstup reproduktoru. Hladkost kostky ještě pochopitelně narušuje mikro USB port.

Původně jsem si myslel, že je kostka složena ze dvou částí, a sice jakési duté krychle, do které se zasune vnitřní část. Kostka je ale složena z více částí a je opravdu zajímavé, že všechny drží pěkně pohromadě.

O žádné straně se vlastně nedá říct, že je spodní nebo vrchní, levá či pravá. Díky vnitřní elektronice kostka pozná svou orientaci a tak je vlastně vždy spodní ta strana, která je nejblíže zemi.

Jak přivést kostku k životu?

Kostka se po vybalení z krabice nachází v tzv. transportním režimu. Jde o režim, kdy je skutečně kompletně vypnutá a probudit jí musíte buď připojením k počítači, nebo k elektrické zásuvce. Prostě potřebuje dostat impulz. Prvním krokem je tedy určitě nabití, ať už prostřednictví USB portu počítače, či pomocí vlastního USB adaptéru.

Nabíjení je indikováno běžícím hadem po stranách kostky. Jakmile na ni poklepete, hlasem oznámí svůj stav. Kostička je plně nabitá asi po dvou a půl hodinách. To již had zaleze a na horní straně, tedy na straně s USB portem, zůstane svítit jediná modrá tečka.

Pokud kostku nezapnete alespoň jednou za 5 dnů, přejde opět do transportního režimu. To může vyvolat dojem, že se velmi rychle vybijí, jelikož ji nelze zapnout standardním způsobem – opsat s kostkou v ruce tři kružnice. Tento interval je nastaven od výrobce a nelze ho změnit. Plně nabitá kostka by měla fungovat kolem 8 hodin, ale díky výše uvedenému jsem to nemohl ověřit. 8 hodin v kuse jsem nikdy nedal.

Vypnutí provedete dvojitým poklepáním na spodní stranu kostky, tedy na stranu, která je aktuálně dole. Pokud kostku nebudete déle používat, můžete transportní režim aktivovat v červeném menu kostky. Kostka se poté zcela vypne, nebude reagovat na žádná gesta a bude se méně vybíjet.

Co vlastně Rubik’s Futuro Cube umí?

Kostička toho umí skutečně mnoho, a dokonce ji můžete naládovat i dalším střelivem v podobě různých aplikací a her, které najdete na stránkách výrobce. V základu však nabízí toto:

R

Zábavu na dlouhé zimní večery a dokonce i na noc. Světlo k tomu nepotřebujete, kostka má vlastní.

R

Komunikaci s hráčem pomocí hlasu či 54 světelných LED.

R

14 her ovládaných poklepáním či rotací kostky. Z toho 3 hry pro dva hráče pro dvě bezdrátově propojené kostky.

R

Aktualizaci firmwaru a vylepšování vlastností. Pomocí poskytovaného SDK si můžete naprogramovat vlastní hry či aplikace.

R

7 paměťových míst, na které můžete nahrát další hry a aplikace, stáhnete je z této stránky. Bohužel všechny sou posány jen v anglickém jazyce. České popisy se však připravují.

Ovládání kostky

I když z přibaleného manuálu možná budete mít pocit, že k bezproblémovému ovládání je potřeba spousta cviku, opak je pravdou. Mírný nácvik tedy skutečně potřebujete, avšak naučit se správnému ovládání je otázkou okamžiku. Důležité je si uvědomit, že kostka nereaguje na dotyk, ale na klepnutí. To však nemusí být nijak výrazné. Klepnutí pak doplňují další pohybová gesta.

Pro jednoduchost je totiž ve výchozím nastavení přístupné pouze jedno menu. Kostka má však celkem 3 menu s hrami či nastaveními. Pro vlastní aplikace pak máte k dispozici ještě další úroveň. Odemknutí všech menu provedete otáčením kostky v obou rukou, asi tak, jakoby se kutálela po zemi. Jednotlivá menu jsou barevně odlišena, takže jednoduše poznáte, ve kterém se aktuálně nacházíte.

Každá strana Rubik’s Futuro Cube je vlastně paměťové místo, které obsahuje hru, aplikaci či vstup do nějakého nastavení, třeba úrovně hlasitosti. Natočením zvolené strany nahoru uslyšíte název hry. Ťuknutím na horní stranu hru spustíte. Dvojitým ťuknutím na horní stranu spustíte hlasovou nápovědu k dané hře. Tady se vyplatí skutečně pozorně poslouchat, jelikož některé hry jsou docela složité, alespoň na poslech. Slušnou výzvou je zkusit přijít na princip hry sám, bez poslechu nápovědy. Mezi jednotlivými menu přecházíte ťuknutím ze strany. Gesta jsou jasná a velmi jednoduchá. Kostka na ně reaguje překvapivě citlivě a rychle.

Se základním ovládáním Vám kostka sama pomůže. V červeném menu najdete na straně s rozsvíceným H (H jako Help) volbu První seznámení. Hlas vás zde provede jednotlivými gesty a ty si také procvičíte pomocí jednoduchých připravených úloh. Každá splněná úloha Vás posune dál.

Gesta, která při práci s kostkou používáte jsou:

  • Opis 3 svislých kružnic s kostkou v ruce = ukončení hry – návrat do menu, probuzení kostky ze spánku
  • Jednoduché ťuknutí na horní stranu = spuštění hry
  • Dvojité ťuknutí na horní stranu = nápověda, popis hry
  • Trojité ťuknutí na horní stranu = zamíchání barev, výchozí stav (v některých hrách)
  • Otáčení různými směry a ťukání = pohyb či umístění prvku ve hře, potvrzení tahu
  • Jednoduché ťuknutí ze strany = přechod mezi menu
  • Svislé otáčení = odemknutí či zamknutí ostatních menu (zámek pro začátečníky)
  • Dvojité ťuknutí na spodní stranu = uspání kostky

Že je ovládání skutečně velmi jednoduché, se můžete přesvědčit shlédnutím tohoto videa. Video názorně ukazuje jednotlivá základní gesta.

Hrajeme si!

Popis všech her, které si můžete s kostkou zahrát, najdete na této stránce. Jde o známé evrgríny i zcela nové hry. Kostka, hodna svého názvu, tak nabídne klasiku podobnou kostce Rubikově, kdy se snažíte o umístění shodných barevných bodů vždy na jednu stranu kostky. Masakr je tohle video, kdy borec zvládne složit náhodně zamíchané barvy za 48 sekund. Dále nechybí had, jenž žraním postupně narůstá a nesmí vrazit sám do sebe, ani piškvorky, které však hrajete po celém obvodu kostky. Můžete tedy kdekoliv na povrchu propojit pět bodů a to i z jedné strany do druhé, přes hranu kostky.

Starší čtenáři budou určitě znát Tetris. Ten si můžete na kostce zahrát také, jmenuje se však Cuberis. Na jedné straně jsou generovány různé tvary, přičemž vždy po vygenerování jednoho tvaru vidíte tvar, který bude následovat. Můžete si tak rozvrhnout strategii. Tvary pokládáte tak, aby pokryly jednotlivé strany kostky či celý obvodový pás. Otáčením kostky tvar přenášíte z jedné strany na druhou, klepnutím ze strany ho otáčíte a klepnutím ze shora ho umístíte. Za pokrytou stranu v jedné barvě máte body navíc.

Rychlé reflexy procvičí Kvapník, kdy se snažíte uhánějící bod na kostce udržet co nejdéle na vrchní straně kostky. Tohle je opravdu masakr, protože Kvapník běží čím dál tím rychleji. Chce to postřeh a hodně hbité ruce. Aby Vám Kvapník neutekl, musíte kostku v obou rukách otáčet do všech směrů skutečně velmi rychle.

3 hry si můžete zahrát s protivníkem, za předpokladu, že kostku vlastní také. Rubik’s Futuro Cube zvládne pomocí vlastního protokolu komunikovat s druhou kostkou. Komunikaci dvou kostek jsem bohužel nemohl vyzkoušet, kostku mám pouze jednu. Vše by však mělo fungovat automaticky. Mač pro dva bude určitě hodně zajímavý. Kupříkladu Cuberis pro dva (tedy Tetris na kostce) vygeneruje oběma hráčům stejnou sadu tvarů, které dostávají ve stejném pořadí. Záleží nejen na správném umístění tvarů, ale také na co nejlepším čase.

Popisovat všechny hry je zbytečné, najdete je na webu výrobce. Jak hrát každou hru Vám poví i kostka. Navíc jsou popisy her často zajímavé a humorné. Piškvorky podle legendy ukazují temnou stranu kostky a konec hry je ohlášen znělkou připomínající hudbu z Hvězdných válek.

Kostka žije!

Rubik’s Futuro Cube žije a zlepšuje se. I když tento projekt zatím nepatří k ziskovým, výrobce nespí a připravuje pro kostku další funkce v podobě nového firmware. Aktuální verze 7.0 umí sdílet celková skóre, kterých v různých hrách dosáhnete a porovnat je s ostatními majiteli kostky. Nejlepší hráče podle celkového skóre najdete v síni slávy.

Výrobce uvolnil ke kostce vlastní vývojové prostředí (SDK), můžete si tedy naprogramovat vlastní aplikace. 10 nových aplikací najdete v již zmiňované knihovně her na stránkách výrobce. Zde stojí za zmínku klasické Miny (Minesweeper), které můžete znát z dřívějších verzí Windows. Jestliže často hrajete Člověče, nezlob se!, zapomeňte na věčné hledání zakutálené hrací kostky a stáhněte si do Rubik’s Futuro Cube aplikaci Hundred Sided Dice, která ji promění ve víceúčelovou hrací kostku. Oproti té klasické se šesti stranami, může mít Rubik’s Futuro Cube s touto aplikací až 20 stran (20 hodnot).

Jak aktualizovat firmware a jak do kostky „kopnout“ další hry a aplikace si ale řekneme v dalším článku, který aktuálně připravuji. Podíváme se také na to, jak z Rubik’s Futuro Cube udělat klasickou hrací kostku.

Nedávno jsem testoval svého kamaráda robota BB-8 z posledního dílu Hvězdných válek. Je fajn, ale velmi rychle omrzí. To tahle hračka je jiný kafe. 11 her pro jednoho hráče + 3 hry pro dva v základu jen tak neomrzí. Díky tomu, že si kostka pamatuje u každé hry vaše nejvyšší skóre, nutí Vás ke zlepšení. Jakmile se opět překonáte, bude Vám odměnou světelná diskotéka s fanfárou. Se svým skóre se navíc můžete pochlubit ostatním (podmínkou je ovšem poslední verze firmwaru).

V druhém pokračování recenze se podívám na zoubek softwarové části kostky a nakonec samozřejmě své poznatky z dlouhodobého hraní si s Rubik’s Futuro Cube shrnu do přehledné tabulky. Již nyní však mohu s klidným svědomím prohlásit, že za cenu málo přes 2.000 Kč stojí. Nezapomínejte totiž, že se jedná o ryze český vynález a také výroba je realizována jen v Česku a to prostě něco stojí. Máte však záruku, že za své peníze dostanete opravdu promakanou a kvalitní hračku, žádný čínský brak. V rukou šikovného hráče jde o takřka nevyčerpatelný herní nástroj.

Koupit Rubik's Futuro Cube...

Share This