Rubik’s Futuro Cube neboli herní kostka není omezena jen tím, co obsahuje od výrobce. 14 her, které nabízí, lze velmi snadno rozšířit o další aplikace. Stejně tak lze vylepšit i srdce samotné kostky, vždyť výrobce uvolňuje také aktualizace firmwaru. Firmware je malý prográmek (kód), který vlastně určuje, jak se kostka chová a co všechno umí.

Tuhle zajímavou hračku jsme podrobně rozebírali v první části recenze. Nyní se podíváme na její softwarovou část a ukážeme si, jak povýšit firmware kostky na aktuální verzi 7.0. Poté naládujeme do Rubik’s Futuro Cube další data. Chceme totiž používat Rubik’s Futuro Cube také jako běžnou hrací kostku, třeba pro Člověče, nezlob se!, a další podobné hry. Konec neustálého hledání a lovení klasické hrací kostičky pod gaučem. Nakonec si necháme celkové zhodnocení, abyste věděli, jestli za to stojí, či nikoliv. Za co? No, za necelých 2 200 Kč.

Aktualizujeme firmware, aneb vylepšujeme kostku

Abychom mohli pracovat s daty uloženými v kostce, potřebujeme malý prográmek s poetickým názvem Rubik’s Futuro Cube Suite (dále jen RFC). Ten stáhneme z této stránky, nebo kliknutím na jeden z odkazů:

Instalace je velmi jednoduchá. Jakmile máme hotovo, připojíme Rubik’s Futuro Cube přiloženým kabelem do USB portu počítače. Nyní spustíme RFC. Program by měl kostku detekovat a zobrazit její podrobnosti. Pokud kostku nedetekuje, zkontrolujte správné připojení USB kabelu, žádné ovladače k připojení nejsou potřeba.

Vidíte, že naše kostka má verzi firmware 6.0 (poslední údaj v řádku SW : ). Na stránce http://www.futurocube.com/cs/podpora ale najdeme poslední verzi 7.0, můžeme se tedy vesele pustit do aktualizace. Nejprve však potřebujeme stáhnout balíček s aktualizací. Ten získáme na uvedené stránce nebo přímo z tohoto odkazu. Soubor cubeFW7.0.CM.pkg uložíme do nějaké složky, abychom ho bez problémů dokázali najít.

Teď se vrátíme do aplikace Rubik’s Futuro Cube Suite a tlačítkem Update CUBE vybereme stažený soubor cubeFW7.0.CM.pkg. Okamžitě je zahájena aktualizace. Jakmile je v pořádku dokončena (což trvá jen pár sekund), zobrazí se informace o jejím úspěšném dokončení.

Rubik’s Futuro Cube Suite nyní ukazuje verzi firmware 7.0 a nově nabízí další možnosti. S tímto firmware totiž kostka umožňuje nastavit až 4 uživatelské profily a přepínat mezi nimi. Novinkou je také synchronizace skóre na on-line server pro porovnání s ostatními hráči. Vše je popsáno na této stránce. Nevím, zda mne zrovna tohle motivuje, jelikož skóre nejlepších hráčů je neuvěřitelné, ale třeba jsem spíš lama.

Nepříjemné je, že se po aktualizaci ztratí původní informace o skóre a také veškerá uživatelsky nahraná data. Pokud jste si do kostky kopli (stejně jako já) další hry, budou fuč. Rubik’s Futuro Cube se prostě vrátí do výchozího stavu po vybalení z krabice. Na stránkách výrobce o tom nenajdete ani řádku. Hry toliko nevadí jako ztracené skóre.

No nic, začneme hrát nanovo. Stejně se mé skóre vždy pohybovalo v řádu stovek. Pokud se chci porovnávat s nejlepšími, měl bych se dostat o řád výš. Tam však mé ambice nesahají. Když mluvím o výchozím stavu, patří sem také to, že se kostka vrátí do režimu začátečníka a nechá přístupné pouze modré menu, ostatní musíte speciálním gestem odemknout. Říkali jsme si to v předchozí části recenze.

Mojí nejoblíbenější hrou je Cuberis (Tetris) a ten se po aktualizaci výrazně změnil. Zcela jiné jsou barvy jednotlivých tvarů a zdá se, že minimálně v prvních 2 úrovních jsou generovány jednoduší tvary. Po druhé hře je moje nejlepší skóre najednou 1230 a posouvám se na 20. místo žebříčku této hry. Už je mi jasné, že nový firmware také výrazně změnil některé hry.

Nahráváme další hry a aplikace

Aktualizaci firmware máme úspěšně za sebou. Můžeme se tedy pustit do ládování dalším střelivem. V knihovně her na stránkách výrobce se mi líbí aplikace Multi Purpose Dice, která z Rubik’s Futuro Cube dělá nadstandardní hrací kostku. Není totiž omezena jen šesti stranami. Umí náhodně vybrat mezi 4, 6, 8,10, 12 nebo 20 hodnotami. Jsem zvědav, jak to bude fungovat. Ideální pro urychlení rozvleklých her, kde vaše tahy určujete hodem. Nastavíte dvacítku a frčíte.

Kostku máme stále k počítači připojenou. Vrátíme se tedy do aplikace RFC a otevřeme CUBE MANAGER. Ten slouží právě ke správě obsahu kostky. Mimo standardních her máme k dispozici ještě 7 paměťových míst, kam můžeme uložit další aplikace. Na obrázku níže vidíme, že všechna paměťová místa jsou prázdná. 6 paměťových míst na rozbalené bílé kostce reprezentuje bílé menu.

Po naplnění alespoň jednou aplikací, kostka toto menu zpřístupní jako čtvrté. Stávající hry v menu s černým pozadím nemůžete smazat, můžete je však nahradit vlastní aplikací. Ta se bude spouštět místo původní. Pokud nemáte kamaráda s druhou kostkou, jsou to další 3 místa pro vlastní data. Nahradíte hry pro dva hráče.

To ale ještě není vše. Speciální aplikace lze přiřadit k menu či ke stavu, kdy Rubik’s Futuro Cube nabíjíte. Musí jít však opravdu o skripty napsané k tomuto účelu. Jinak zabráníte správnému fungování kostky. Vždy ale kostku můžete připojit k počítači a tlačítkem Erase all scripts v RFC vymazat všechny uživatelské aplikace. Pokud pak změnu uložíte, máte kostku opět ve výchozím stavu jen se standardními aplikacemi.

Skript přiřazený k menu se bude automaticky spouštět při probuzení kostky. Jiný skript pak může běžet v okamžiku, kdy se kostka nabíjí. Autmatické spuštění po startu Rubik’s Futuro Cube je vhodné třeba pro přepínání uživatelských profilů. K tomu se dostaneme později.

Místo MYCUBE je také speciální. Pokud právě sem nahrajete aplikaci, nebude součástí žádného menu. Spustíte ji však pomocí gesta pro návrat do menu ve chvíli, kdy už se v nějakém menu nacházíte (gesta jsme probírali v první části). Je to vlastně takový rychlý zástupce. My naší aplikaci nahrajeme právě na místo MYCUBE, abychom nemuseli mezi jednotlivými menu přepínat. Nahrání dat do kostky je velmi jednoduché:

 1. Stáhnete si soubor nebo archiv s aplikací a uložíte ho či rozbalíte do nějaké složky.
 2. Spustíte RFC a otevřete CUBE MANAGER. Vyhledáte cestu ke složce a CUBE MANAGER načte její obsah.
 3. Soubor s aplikací přetáhnete na vybrané paměťové místo a změny uložíte.

A teď podrobně. Na stránce s popisem hry stáhnete archiv Complete CGE GAME PACK. Ten rozbalíte do nějaké nové složky, třeba „Kostka“. Otevřete CUBE MANAGER a tlačítkem Directory najdete nově vytvořenou složku s obsahem archivu. Vpravo potom uvidíte jednotlivé soubory, které byly obsahem archivu. Na vybrané paměťové místo přetáhnete soubor multidice.amx (říkali jsme si, že ho strčíme do MYCUBE). Nyní tlačítkem APPLY CHANGES uložíte provedené změny a je hotovo.

Stejným způsobem do Rubik’s Futuro Cube nahrajete i jiné aplikace či hry. Pokud nevyužijete hry pro dva hráče, máte pro uživatelské aplikace celkem 9 standardních paměťových míst a jedno speciální. Samozřejmě nemůžete obsadit všechna paměťová místa, pokud velikost nahraných souborů překročí kapacitu paměti.

Házíme kostkou

Zavřete RFC a odpojte kostku od počítače. Budete se aktuálně nacházet v modrém menu. Pokud nyní opíšete s kostkou v ruce 3 svislé kružnice, spustíte hrací kostku, tedy aplikaci, kterou jsme právě do Rubik’s Futuro Cube nahráli. Natáčením kostky vybíráte její počet hodnot. Zvolená hodnota je vždy na vrchní straně. Ťuknutím na horní stranu kostku zamícháte a vygeneruje tak náhodné číslo od jedné do hodnoty, kterou jste zvolili. Další hod provedete zatřesením kostky. Na měkkém povrchu lze dokonce kostku klasicky hodit a kutálet. Hodnotu každého hodu kostka ukáže i poví. Super.

Kostka víceuživatelská

Jak jsem již zmínil na začátku, s novým firmware Rubik’s Futuro Cube podporuje až 4 uživatelské profily. To je dobré, když si kostku nechcete jen nechat pro sebe. Půjčíte ji jinému hráči a ten si bude pěkně hrát pod vlastním profilem, nepřepíše skóre ostatních. Profil se jménem a avatarem může na webu svítit v žebříčku nejlepších hráčů.

I když kostka umí 4 profily, sama mezi nimi nedokáže přepínat. Respektive, přepnutí profilu provedete jen po připojení k počítači v RFC. V jeho nabídce najdete Profile Manager, pomocí kterého profily spravujete. Zvolíte si jméno, obrázek a tím máte také vlastní hráčský profil na webu. Kostka ho automaticky sama vytvoří.

Když potřebujete měnit profily přímo na kostce, musíte do ní nahrát prográmek Profile Selector. Ten standardně uložíte na zvolenou paměťovou pozici v Cube Manager (třeba do bílého menu) a poté přes kontextovou nabídku (pravé tlačítko myši) zvolíte Set/unset run instead menu. Nyní, po každém spuštění (probuzení) kostky, budete muset nejprve zvolit jeden z nastavených profilů. Ty jsou označeny čísly 1-4. Ťuknutím na stranu s odpovídajícím číslem provedete volbu profilu, a až poté se dostanete do standardního menu s výběrem her.

Po několika měsících strávených ve společnosti Rubik’s Futuro Cube mohu s klidným svědomím prohlásit, že je výborná. Ano, má pár much, ale to jsou opravdu drobnosti, viz srovnání na konci tohoto článku. I podle komentářů na internetu mám pocit, že ji rovnou odsuzují Ti, kteří ji nemají a vlastně o ní nic neví, a to především kvůli ceně. Naopak Těm, kteří si ji pořídili, už cena tak vysoká nepřijde.

Přiznávám se, že i já jsem na tom byl podobně. Je to věc, kterou nutně nepotřebujete, pokud si ji však nakonec pořídíte, překvapí Vás. Na rozdíl od čumění do mobilních telefonů totiž poskytuje smysluplnou zábavu, jenž prověří vaši motoriku společně s vašimi mozkovými závity. Doufám, že se časem dočkáme i možnosti společně s některými novými hrami aktualizovat také zvuková data, která budou obsahovat informace k novým hrám.

Fotogalerie

Kompletní souhrnná fotogalerie ze všech článků o Rubik’s Futuro Cube. Kliknutím obrázky zvětšíte.

Dobré a slabé stránky Rubik’s Futuro Cube

Spousta zábavy v kompaktním balení. Vytknout se dá jen málo.
2199,-
 • Kvalitní provedení s nápisem Made in Czech Rep. – to je skvělé, jsem hrdý!
 • Kostka nabízí 14 zajímavých her od jednoduchých až po složitější. To jsou hodiny zábavy.
 • 3 hry pro dvě bezdrátově propojené kostky si zahrajete se soupeřem.
 • Na jednoduchá gesta kostka reaguje překvapivě citlivě, ovládání je jednoduché a přesné.
 • Kostka komunikuje pomocí 54 barevných LED, hlasem a vibracemi.
 • Prostřednictvím jednoduché aplikace naládujete kostku novými hrami a velmi rychle a jednoduše aktualizujete firmware.
 • Výrobce pracuje na nových funkcích a vylepšeních.
 • Mužský hlas kostky je časem docela otravný. (Jasně, tohle je asi hodně subjektivní, ale přesto – ženská by nebyla?)
 • Další hry a aplikace, které stáhnete z webu výrobce, jsou popsány jen v anglickém jazyce (na českém popisu se ale pracuje). Neobsahují hlasové informace o pravidlech ani o svém jméně. Kostka v uživatelském menu mlčí. Hlasově vám popíše pouze vestavěné hry. Pravidla nahraných her si tak musíte nastudovat na webu, stejně tak si musíte pamatovat umístění her v menu.
 • Plast, ze kterého je kostka vyrobena nepropouští světlo zcela ideálně. Jednotlivé LED tak nemají jasný obrys. Tohle je však vlastnost, nikoliv chyba.
 • Ano, není to laciné. Kolik však stojí třeba jedna nová počítačová hra, kterou za 6 hodin dohrajete? V kostce jsou neznámé hry i oblíbené evrgríny, za 6 hodin ji rozhodně nevyčerpáte.
Koupit na Alza.cz
Share This