Běžný bezpečnostní software, ať už kombinovaný s firewallem a dalšími moduly, nebo jen klasický antivirus, poskytne základní a nutnou ochranu před počítačovou havětí. Míra této ochrany je však přímo úměrná chování samotného uživatele.

To znamená, že pokud především při brouzdání na internetu používáme zdravý rozum, je riziko nákazy malé. Naopak, pokud zběsile klikáme na každý odkaz a každá nahá ženská v nás probudí neukojenou touhu zjistit, co se za ní skrývá, můžeme si být jisti, že dříve nebo později se s havětí setkáme. A nepomůže nám ani sebelepší bezpečnostní aplikace.

I když se nás některá marketingová oddělení společností vyrábějící antiviry snaží přesvědčit, že právě jejich produkt poskytuje 100% ochranu, není tomu tak a ani nikdy být nemůže. Lotři vyvíjející havěť jsou vždy o krok napřed. Antivirus zpravidla jen reaguje na něco, co už nějakou dobu existuje.

Proto je dobré standardní antivirovou ochranu kombinovat s dalším vhodným řešením. Doplňková ochrana samozřejmě nemůže obsahovat rezidentní ochranu založenou na kontrole souborů. Tu nám už zajišťuje standardní antivirové řešení. Další rezidentní štít by tak způsobil jen problémy.

Jako doplněk ke stávajícímu bezpečnostnímu programu můžete použít SpywareBlaster. Jak už název napovídá, nejde o antivirus, ale o ochranu před spywarem a jemu podobnou havětí.

SpywareBlaster má paradoxně jednu velkou výhodu. Nemá rezidentní štít a po instalaci nepotřebuje běžet na pozadí jako standardní antiviry. Jeho síla je totiž někde jinde. Dalo by se říct, že program naočkuje váš počítač, aby jeho imunitní systém lépe odolával bacilům. Prostředníkem, který dostane protilátky je pak internetový prohlížeč.

SpywareBlaster obsahuje databázi skriptů a škodlivých prvků, na které můžete narazit na webových stránkách. Pomocí skriptů dochází k interakci webové stránky s uživatelem a také instalaci různé havěti. Primární funkce programu je bránit spuštění těchto skriptů. Dřívější verze blokovaly pouze nebezpečné ActiveX skripty. Dnes program dokáže zabránit spuštění celé řady „aktivních“ položek, které jsou na webových stránkách, včetně reklamních bannerů a vložených rámů (iframe). Poskytuje také ochranu před zneužitím bezpečnostních chyb v prohlížečích.

Dále vás program nepustí na škodlivé a nechtěné stránky a blokuje tzv. tracking cookies. Čerpá přitom z pravidelně aktualizované databáze. Díky svému zaměření nedokáže vyčistit už napadený počítač, ale funguje jako brána sledující webové stránky, které procházíte. Škodlivé položky jsou blokovány okamžitě a neprocházejí přes žádný modul, který je v reálném čase kontroluje, jako u klasického antiviru. Vše je zařízeno v podstatě jen automatickou změnou nastavení prohlížeče.

SpywareBlaster poskytuje pasivní ochranu, proto:

N

Nezpomaluje prohlížení webových stránek

N

Nemá žádný vliv na „čisté“ stránky

N

Nezpomaluje počítač

N

Nečerpá žádné systémové prostředky (paměť, procesor)

N

100% funguje s jinými bezpečnostními aplikacemi

Podporovány jsou následující prohlížeče:

  • Internet Explorer
  • Mozilla Firefox
  • Netscape
  • Seamonkey
  • Pale Moon
  • K-Meleon

A také všechny další alternativní prohlížeče založené na jádru Internet Exploreru.

Program je zdarma bez automatické aktualizace. To ale vůbec nevadí, úplně postačí aktualizovat program ručně 1x týdně. V bezplatné verzi chrání pouze jeden uživatelský účet ve Windows. Samozřejmě ten, na kterém je nainstalován. Placená verze za 15 dolarů na rok (285 Kč) tato omezení nemá a součástí je také technická podpora.

Program je v angličtině, ale práce s ním je velmi jednoduchá. Po instalaci v zobrazeném průvodci aktivujte manuální aktualizace. V hlavním okně programu poté na záložce Updates proveďte aktualizaci databáze pomocí tlačítka Check for update. Po stažení aktualizace aktivujte blokování nových položek kliknutím na Enable Protection for All Unprotected Items. Takto postupujte po každé provedené aktualizaci.

Stáhnout SpywareBlaster...

Share This