Zálohování počítače by mělo být stejně samozřejmé, jako používání antivirového programu. Pečlivé zálohování počítače Vám totiž mnohdy dokáže zachránit kůži. Havěti, která velmi ráda zašifruje dokumenty či obrázky je na internetu plno.

Česká republika má za sebou několik vln, kdy se šířil škodlivý kód, který zašifroval veškeré dokumenty a obrázky na pevném disku. Přesto stále mnoho domácích uživatelů, a překvapivě i firem, na pravidelné zálohování kašle. Přitom pro oba segmenty (domácnosti i firmy) se dá nalézt jednoduché řešení pro zálohování počítače doslova za hubičku. Dnes si jedno takové představíme.

Zálohování počítače zdarma pro domácnosti i firmy

AOMEI Backupper je pokročilý program pro kompletní zálohu celého počítače. Použít jej mohou jednotlivci a dokonce také firmy. Samozřejmě teď mluvím čistě o lokální záloze, kterou musí mít na starosti koncový uživatel. Vzdálená správa, ani podpora serverových operačních systémů není v neplacené verzi programu k dispozici. Pro takovéto domácí zálohování či jednoduché zálohování pracovních stanic však zcela postačí.

Velikou výhodou aplikace AOMEI Backupper je obnova systémové zálohy bez nutnosti vytvářet a používat záchranné médium. Tedy bootovat ze zvláštního disku či USB média. Jednoduše spustíte obnovu vybrané zálohy systému, počítač je automaticky restartován a obnova proběhne v jednoduchém prostředí mimo operační systém. Jakmile je dokončena, počítač opět naběhne do standardního operačního systému, nyní obnoveného ze zálohy.

Vytvořit záchranné médium pochopitelně stále můžete. Koneckonců, v případě nefunkčních Windows ani jinou možnost obnovy nemáte. Vlastní prostředí pro obnovu systému nenabídne žádný jiný neplacený program a dokonce ani některé komerční zálohovací aplikace. Většinou je nutné nejprve nabootovat ze speciálního média, to je však v mnoha případech dosti nepraktické.

Další vynikající vlastností programu AOMEI Backupper, která s výše uvedeným souvisí, je podpora technologie Secure Boot. Pokud máte současnou základní desku s UEFI, nemusíte vůbec nic řešit. Tohle také není běžné.

p

Programy ukládající zálohy ve vlastním formátu jsou z bezpečnostního hlediska vhodnější než aplikace, které zálohované soubory a složky ukládají do nějakého běžného archivu (.zip, .rar.). V případě spuštění havěti, která šifruje soubory, je totiž menší pravděpodobnost poškození záloh.

AOMEI Backupper je nabízen v několika verzích. Tou první je zmiňovaná verze Standard, která obsahuje vše důležité pro vytváření lokálních záloh a jejich obnovu. Verze Profesional navíc umožňuje správu záloh (dokáže automaticky mazat starší zálohy), spojování plných a přírůstkových záloh do jedné a ovládání prostřednictvím příkazového řádku. Další verze pak už přímo cílí na firemní zákazníky a serverové operační systémy. Instalace všech verzí je velmi jednoduchá a nevyžaduje restart počítače.

Co AOMEI Backupper Standard umí?

=

Zálohovat operační systém se všemi systémovými oblastmi, zálohovat celý disk, jednotlivé oblasti disku, složky a soubory.

=
Obnovit systémový disk bez nutnosti bootování prostřednictvím záchranného média. AOMEI Backupper si vytvoří dočasný záznam v boot sektoru primárního disku a nabootuje do vlastního prostředí, kde provede obnovu.
=
Připojit zálohu jako virtuální disk. Obsah zálohy si tak jednoduše prohlédnete v průzkumníku a vybrané soubory či složky lehce obnovíte.
=
Ověřit integritu zálohy. Pokud chcete mít jistotu, že je záloha v pořádku uložena, můžete ověření automaticky provádět po dokončení každé zálohy.
=
Automaticky vypnout či uspat počítač po dokončené záloze. Pusťte zálohu a jděte spát, nemusíte čekat na její dokončení.
=
Vytvořit záchranné médium (CD, USB, ISO) založené na prostředí Windows PE nebo Linuxu. Záchranné médium podporuje standardní i UEFI režim bootování.

Zálohování systému i celého disku

Práce s programem je velmi jednoduchá. Pro kompletní zálohu počítače stačí zvolit v hlavním okně na záložce Backup volbu System Backup. Takřka na jedno kliknutí tak vytvoříte zálohu všech systémových oddílů. Záloha systémového SSD disku se zaplněnými 100 GB dat trvá asi 10 minut. Obnovení této zálohy pak zabere zhruba dvojnásobný čas.

System Backup má jednu nevýhodu. Potřebuje pro svou obnovu vytvořené shodné oblasti na cílovém disku. Pokud disk nebude tyto oblasti obsahovat, program je bohužel nevytvoří a po obnově nebude možné z disku nabootovat. Pokud počítáte s pozdější obnovou na nový prázdný disk, vytvořte zálohu kompletně celého disku (Disk Backup). V tomto případě bude cílový disk obnoven 1:1.

Obnova zálohy

Na záložce Home a Restore najdete přehled všech vytvořených záloh. Je jedno, zda jde o zálohu disku, operačního systému, souborů či složek. Záložka Home umožňuje znovu spustit dříve vytvořenou zálohu a uložit její aktuální obraz. Stejně tak můžete rychle provést její obnovu (Restore).

Prvním krokem při obnově zálohy je výběr verze podle data vytvoření. Ano, můžete vytvořit několik záloh stejného cíle, ale vždy půjde o plnou zálohu. Přírůstkovou či rozdílovou zálohu nabízí až verze Profesional. Je trochu matoucí, že v případě obnovy zálohy jednoho disku musíte tento disk vždy v druhém kroku označit (i když tady vlastně jiná možnost není), jinak se nedostanete dále.

Nakonec jen potvrdíte, jaký fyzický disk chcete obnovit a je to. Jak již jsem dříve psal, dojde k restartu počítače a nabotování do vlastního prostředí mimo systém Windows. V tomto prostředí je cílový disk přepsán zálohovanými daty a upraven spouštěcí záznam. Druhý restart vás pak vrátí zpět do obnoveného systému. Jednoduché a rychlé. Jasně, Acronis True Image tohle umí také, ale u programu zdarma jde skutečně o výjimku.

Procházíme zálohou

Záložka Utilities nabízí další možnosti pro práci s uloženými zálohami. Volba Explore Image umožní zvolenou zálohu připojit jako virtuální disk. Jednoduše zvolíte zálohu a vyberte písmeno, pod kterým bude k dispozici. V okně Tento počítač pak uvidíte další disk, jehož obsahem bude připojená záloha. Obnovit soubory a složky tak můžete přímo v průzkumníku Windows nebo v jakémkoliv jiném správci souborů.

Jakmile máte připojenou zálohu, stejným způsobem ji odpojíte. Pod volbou Explore Image totiž uvidíte všechny vytvořené virtuální disky (připojené zálohy). Označením písmene disku a zvolením Detach, zálohu odpojíte a virtuální disk pod daným písmenem bude odstraněn.

Záchranné médium

Záložka Tools ukrývá i možnost vytvořit záchranné médium (Create Bootable Media). To je dobré v případě, že operační systém odmítá naběhnout, či je v takovém stavu, kdy z něho není možné spustit zálohu. AOMEI Backupper umí vytvořit médium založené na systému Windows i Linux. Windows PE prostředí poskytuje lepší kompatibilitu s hardwarem. Naproti tomu Linuxové médium je menší (obsahuje méně dat) a je tedy vytvořené rychleji.

Pokud totiž jedete na Windows 8 nebo 10, nepotřebujete pro vytvoření záchranného Windows média nic dalšího. V případě Windows 7 však musíte nejprve stáhnout balík Windows AIK a ten má bratru 1,7 GB. Pak má médium postavené na Linuxu smysl.

AOMEI Backupper je vynikající volbou pro pravidelné i nepravidelné zálohování počítače či vybraných složek a souborů. Velikost instalátoru je překvapivých 36 MB. Za zmínku stojí také podrobná nápověda na webu výrobce.

Jasným favoritem mezi podobnými aplikacemi je i proto, že zvládne obnovit zálohu systému bez nutnosti otravného bootování ze záchranného média. Neumí rozdílové a přírůstkové zálohy, ukládá vždy jen kompletní zálohu. To je však skoro jediné, co se tomuto programu dá vytknout.

Stáhnout AOMEI Backupper Standard...

AOMEI Backupper Standard
 • Zdarma pro domácí i fremní uživatele
 • Líbivé a jednoduché uživatelské rozhraní (občas jen trochu nelogické)
 • Svižné zálohování počítače i obnova
 • Vlastní prostředí pro obnovu systému
 • Možnost vytvořit záchranné médium s Linuxem i Windows
 • Pouze plné zálohy bez možnosti přírůstků či rozdílů
 • Zálohu systému nedokáže obnovit na disk bez shodných oblastí
 • Jen v anglickém jazyce
Hodnocení

Čím víc modré, tím lépe (modrá je dobrá).

 • Jednoduchost instalace
 • Nabízené funkce
 • Uživatelské rozhraní
 • Velikost instalace
 • Zatížení systému
Share This