Portál www.zedge.net funguje již velmi dlouhou dobu jako banka multimediálního obsahu pro mobilní telefony. Účet na tomto serveru jsem si vytvořil už kdysi k telefonu Sony Ericsson K700i, abych mohl pravidelně obměňovat tapetu na ploše a vyzvánění. Vybrané tapety a zvuky jsem tenkrát musel do telefonu zdlouhavě dostávat zadáním specifické adresy do prohlížeče pro každý soubor.

S nástupem chytrých telefonů přišel server zedge.net přirozeně s aplikací pro operační systém Android, která nabízí luxusní přístup k obrovskému množství témat, tapet a různých tónů a her, které jsou na tomto serveru uloženy. Nedávno pak aplikace nabídla také možnost vytvářet zástupce aplikací s vlastní ikonou.

Před spuštěním aplikace připojte váš telefon k internetu. To je nutná podmínka pro její spuštění. Veškerý zobrazovaný obsah je samozřejmě získáván z internetu. Dobrou zprávou je, že pro použití programu a přístupu k obrovskému obsahu není nutné zakládat účet na serveru zedge.net. Program funguje i bez přihlášení.

Pokud si vytvoříte vlastní účet a v programu se k němu přihlásíte (přihlášení je dostupné v nastavení aplikace), váš stažený obsah v telefonu bude automaticky synchronizován s účtem na serveru. Později tak můžete obsah kdykoliv obnovit i na jiném zařízení. Stažené položky se však ukládají lokálně, pokud tedy kartu nesmažete, účet vlastně nepotřebujete.

Zedge – hlavní nabídka programu

Po spuštění se dostanete na obrazovku s hlavní nabídkou. To je rozcestník pro tapety, vyzváněcí tóny, upozornění, hry a balíčky ikonek. Najdete tady také stažené položky Download History a vlastní seznamy oblíbených položek Lists. Tlačítko Settings nabízí přístup k dalším funkcím programu a jeho nastavení.

Ťuknutím na zvolenou kategorii se dostanete do jejího obsahu. Ťuknutí na položku v kategorii si zobrazíte její větší náhled a v tomto dialogu také najdete tlačítko Download, které umožní položku stáhnout. Jakmile je např. zvolená tapeta stažena, tlačítko se změní na Set a jeho dalším zmáčknutím nastavíte tapetu plochy. Stejný postup platí i pro zvuky. V tomto případě můžete po stisknutí tlačítka vybrat pro jaký účel zvuk použijete.

Všechny položky jsou dále rozděleny do dalších dílčích kategorii podle typu. Otevřete si tedy např. tapety (Wallpapers) a vyberte záložku Categories. Všimněte si, že zde není kategorie Babes. Pokud chcete vybírat i z tapet se sličnými „babami“, deaktivujte v nastavení programu Family Filter. Zabrousit do nastavení je také dobré, pokud chcete tapetu na pozadí automaticky měnit. K tomu slouží volba Auto Update wallpaper.

Stažený obrázek s možností nastavení jako pozadí

Veškeré stažené položky najdete v hlavní nabídce pod Download History. Zde mezi nimi procházíte, či je mažete. Oblíbené položky můžete ukládat do vytvořených seznamů Lists. V případě aktivního přihlášení k Zedge účtu se i tyto seznamy mezi vašimi zařízeními synchronizují. To je dobré, pokud chcete mít přístup ke svým položkám i na jiném zařízení s jiným rozlišení displeje. Aplikace totiž standardně nabízí jen tapety, které jsou pro vaše zařízení vhodné. Tapety, které je nutné pro zobrazení na displeji oříznout, v nabízených položkách nenajdete.

Úplnou novinkou jsou balíčky ikonek, které můžete použít pro vytvoření vlastních zástupců. Pomocí položky Icons v hlavní nabídce se dostanete do seznamu s jednotlivými balíčky. Zástupce vytvoříte ťuknutím na zvolenou ikonu a zvolením aplikace, které ikona bude patřit. Zástupci můžete dát i vlastní název, takže Gmail se klidně může jmenovat třeba „Moje pošta“.

I pokud nemáte telefon s Androidem nemusíte smutnit. Otevřete si stránku http://www.zedge.net/device-selector/ a zadejte přesný název vašeho telefonu. K obsahu pro váš telefon se totiž dostanete právě přes tyto webové stránky. I pro stařičký SE K700i je zde stále z čeho vybírat.

Aplikace Zedge pro Android. Kliknutím obrázky zvětšíte.

Aplikaci Zedge používám již velmi dlouho a mimo občasných pádů u první verze jsem nikdy nezaznamenal žádný problém. Pro každého, kdo rád obměňuje prostředí svého telefonu, ji určitě doporučuji. Množství obsahu, jež nabízí, stojí i za poměrně často zobrazované reklamy, které se nespokojí vždy jen s dolní částí displeje. Navíc se po vypnutí rodinného filtru dostanete k fakt sexy tapetám!

Stáhnout Zedge z Google Play...

Share This